Tudástár

Főoldal | Tudástár | Megfelelők az ön munkahelyén a klímaparaméterek?

Megfelelők az ön munkahelyén a klímaparaméterek?

Egy 21. századi, modern vállalkozás számára kiemelten fontos a fejlődés, a prosperitás. Mindezeket a munkáltatók a munkavállalók jólétének, jóllétének biztosításával képesek elérni, utóbbiak pedig nagyban függnek a teljesítőképességtől, amit a munkahelyi körülmények jelentősen befolyásolnak.

A megfelelő munkakörülmények egyik sarkallatos pontja, hogy a munkahelyi klímaparaméterek ideálisak legyenek a munkavégzéshez. Különösen a nyári hónapok idején lényeges többek között az olyanokra figyelni, mint a hőmérséklet és a napsugárzás, valamint az ezek okozta ártalmak.

 

HŐMÉRSÉKLET HATÁSAI

A hőszabályozás az a képesség, amellyel egy élőlény bizonyos határok között fenntartja egészséges testhőmérsékletét a környezeti hőmérsékletváltozások ellenére. Ez a homeosztázis egyik területe, mely egy dinamikus, stabil állapot az adott élőlény belső környezete és a külső környezet között.

Az ember egészséges testhőmérséklete 36,12-37,5 °C közé tehető. Amikor valamiféle rendellenesség, avagy szokatlanul tartós külső hatás miatt a test képtelen az állandó hőmérséklet fenntartására és a testhőmérséklet a normál érték fölé emelkedik, hipertermiáról beszélhetünk. Ennek ellentéte a testhő normál érték alá csökkenése, a hipoterma.

A fenti jelenségeken túl a különböző hőhatások okán kevésbé köztudott-, avagy épp sokat emlegetett-, ám lényegileg nem ismert elváltozások is kialakulhatnak. Itt nevezhető meg például a hőguta, a hőpangás, a hőkollapszus vagy a hőkimerülés:

 

  • A hőgutának három jellegzetes tünete van: a verejtékezés hiánya, a test maghőmérsékletének progresszív emelkedése és az eszméletvesztés. Ezen tünetek kialakulását jelezheti a koncentrálóképesség zavara, enyhe bódulat, majd kifejezett kábultság. Fejfájás, szédülés, hányinger, hányás jelentkezhet. A valódi hőguta kezelés nélkül halálos kimenetelű. Kezelés mellett is maradványtünetek alakulhatnak ki.
  • nevezett kórkép a nagyfokú fizikai terhelés következtében, leginkább közepesen meleg (25-hőpangásnakA 30°C), párás környezetben alakul ki. Gyakrabban fordul elő a terheléshez kellőképpen nem szokott, előzőleg kevés folyadékot fogyasztó személyeknél. Vízhiányos és sóhiányos formája is ismert. A hőpangás kezelése kórházi körülmények között lehetséges.
  • A hőkollapszus, azaz a meleg miatti ájulás fontos kritériuma, hogy az eszméletvesztés rövid ideig tart; maximum pár percig. A beteg az ájulás előtt gyengeséget, émelygést érez, jelentkezhet fülzúgás, a látás elhomályosulása, az egész test hirtelen leizzadása. A hőkollapszus oka a magas külső hőmérséklet miatt kialakuló vérkeringési átrendeződés: a szervezet úgy próbálja magát hűteni, hogy a periférián elhelyezkedő erek kitágulnak, elősegítve a hőleadást.
  • A hőkimerülés a hőártalmak olyan típusa, mely hosszabb idő, általában több nap alatt-, rendszerint valamilyen veszélyeztető állapot fennállása esetén fejlődik ki. A magasabb hőmérséklet és a nagyfokú fizikai terhelés hatására a szervezet kompenzációs mechanizmusok beindításával reagál: értágulat, nagyfokú verejtékezés alakul ki. Amennyiben az elvesztett vizet és ásványi anyagokat nem, vagy nem kellő mértékben pótoljuk, létrejön a hőkimerülés, melynek két formája lehetséges: vízhiányos vagy sóhiányos forma.

 

NAPSUGÁRZÁS HATÁSAI

A Napfény egy elektromágneses energia, melynek a 100-400 nanométer közé eső hullámtartománya az UV (ultraviola) sugárzás, mely a szemnek láthatatlan. Az UV sugárzást szokás tovább bontani UVC, UVB és UVA tartományokra.

  • Az UVC sugarak normál esetben elnyelődnek az atmoszférában és az ózonrétegben, azonban az elvékonyodott ózonréteg területén elérheti a földfelszínt. Ezeken a helyeken számolni kell biológiai hatásaival, mely a bőr gyulladását, pigmentálódását, a bőr felső rétegének megvastagodását okozhatja, illetve erősen irritálja a szemet.
  • Az UVB képes kiváltani az UVC fent említett hatásait, emellett felelős a fény okozta rákképződést okozó hatásokért, valamint a fény immunrendszert gátló hatásaiért. Ez a tartomány kell azonban a D-vitamin szintéziséhez is. A természetes napfénynek mindössze 1/15-öd része UVB.
  • Az UVA sugarak 500-1000-szeres intenzitással vannak jelen. A legfontosabb biológiai hatásai a bőr azonnali barnulása, a meglévő pigment tartalom sötétedése. Az UVA szintén bőrpírt, gyulladást kelt, de ellentétben az UVB-vel ez csak több nap után jelentkezik. Szintén van rákkeltő hatása. Minden bőrtípusra másképp hat. Ezen sugarak a bőrben és a szemben nyelődnek el, ott fejtik ki hatásaikat. Az azonnali reakciók toxikus, azaz direkt károsodáson alapulnak általában, ilyen az akut napégés vagy a fototoxikus reakciók.

 

Sok esetben az azonnali fény okozta reakciók hátterében allergia, túlérzékenység áll. Vannak, akiknél csalánkiütések jelentkeznek, vagy valamely bőrre, illetve bőrbe került anyaggal szembeni allergia a fénynek kitett helyeken ekcémás tüneteket okoz.

A késői, krónikus fényhatások közül a bőr idő előtti öregedése, pigmentfoltok képződése, különböző bőrrákok képződése a legjelentősebb. A bőr elrákosodásának, daganatok kialakulásának alapja a fény okozta maradandó DNS, RNS károsodás. Mindezek mellett sok meglévő betegséget, bőrbetegséget ronthat a fényhatás.

Ködös, felhős napon is le lehet égni. Az UV sugárzás körülbelül 90 százaléka átjut a felhőkön. Az UV sugárzás visszatükröződik a hóról, a jégről, a homokról, a vízről, így ezek szintén súlyosan le tudják égetni a bőrt. Az azonnali, még inkább a fentebb említett késői hatások kivédése miatt igen fontos a megfelelő fényvédelem, különösen az érzékenyebb bőrűeken.

A napfény okozta egyik gyakori kórképet, a Napszúrást hajlamosak lehetünk apró kellemetlenségnek tartani, ám a valódi napszúrás igen komoly egészségügyi probléma lehet, akár az életet veszélyeztető állapot is kialakulhat. A napszúrást - mint neve is mutatja - tartós, hosszabb ideig történő, tűző napon való tartózkodás okozza. Ilyenkor a napsütés melegítő hatása, a levegő felmelegedése miatt a szervezetben pozitív hőmérleg alakul ki, mely káros folyamatokat indít el a szervezetben. Ehhez járul hozzá a fedetlen fejet érő napsütés direkt hatása, ami által a fej hőmérséklete jóval meghaladja a test hőmérsékletét. A megnövekedett hőmérséklet következménye a koponyaűri nyomás fokozódása, az agyhártya izgalma. Ezen jelenségek felelősek a klasszikus tünetek megjelenéséért.

 

Foglalkoztatja önt, hogy a fenti klímaparaméterek megfelelők-e az ön munkahelyén, az ön munkavállalói számára?

Érdekli önt, hogy az ön munkahelyének klimatikus viszonyai megfelelnek-e a 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM rendeletben is meghatározott feltételeknek?

Ennek érdekében egzakt méréseket végeztethet a kockázatos paraméterek objektív meghatározására, a káros hatások kiszűrésére, megszüntetésére.

 

Az Encotech Kft. gyakorlott szakemberei a különböző munkaterek jellemzői alapján mindig az adott körülmények szerinti releváns mérési szempontok szerint tesznek javaslatot a vizsgálandó klímaparaméterek körére. A vizsgálatokat egy olyan közösen egyeztetett időpontban végzik el, amikor a munkáltató, vagy a létesítményt üzemeltető a szokásos munkakörülményeket a mérések elvégzésének időtartamára biztosítani tudja. A vizsgálati eredmények kiértékelését a vonatkozó jogszabályok, nemzetközi irányelvek, vagy az ügyfél által rendelkezésre bocsátott saját, speciális követelmények, irányelvek alapján végzik. Határértéket meghaladó vizsgálati eredmények esetén pedig szakmai tanácsokkal szolgálnak a problémás kibocsátások mértékének visszaszorítására, megszüntetésére.

 

Tegye fel kérdéseit  Kérjen ajánlatot




AMIBEN SEGÍTENI TUDUNK

Encotech

Széleskörű környezeti kibocsátás vizsgálatok hatósági akkreditációval

Tovább
Encotech

Auditálások és klímavédelmi tanúsítás

Tovább
Encotech

Munkakörnyezet és a közösségi terek egészségének vizsgálata

Tovább
Encotech

Környezetvédelmi tervezés és engedélyek

Tovább
Encotech

Széleskörű környezetvédelmi assistance szolgáltatások

Tovább
Encotech

Belső terek fertőtlenítése ózonos technológiával

Tovább

Make Your Environment Healthier

ENCOTECH

Környezetvédelmi Szolgáltató és Tanácsadó Kft.
 

 

Impresszum

Adatkezelési tájékoztató

KAPCSOLAT

Cím: 1089 Budapest, Bláthy Ottó u. 41.
Tel.: +36-1-303-7848
E-mail: info@encotech.huinfo@encotech.hu

 

Encotech  Encotech  Encotech  Encotech

 

NAH-1-1201/2019 számon
akkreditált vizsgálólaboratórium

Környezetvédelmi Szolgáltatók
és Gyártók Szövetségének tagja
Akkreditált Szervezetek
Klasztere - tagság