Tudástár

Főoldal | Tudástár | Klímavédelmi megfelelőség?

Klímavédelmi megfelelőség?

A klímaváltozás mérséklése nem kizárólag a politikusok szabályozásokkal megoldandó feladata és nemcsak a tárgyalóasztal mellett ülő, erre megoldást kereső szakembereket érinti! Minden gazdasági szereplőnek komoly feladatai, tennivalói vannak a saját háza táján.

Mindnyájan a „bőrünkön” tapasztaljuk az extrém forró nyarakon, a hirtelen lezúduló, szélsőséges mennyiségű csapadék következményeit nyögve.

S miért ne lehetne ezzel kalkulálni, mikor cégünk legújabb technológiai fejlesztési kérdését tárgyaljuk, vagy mikor nehezen megszerzett pályázati pénzeket településünk fejlesztésére költjük?

Hiszen nem mindegy, hogy az új, modern baromfi telepünk működésének első nyara után derül ki, hogy a csirkék nem bírják a forró nyarakat és sorra hullanak el, vagy már a fejlesztési költségekbe eleve belekalkuláljuk a minden évszakban megfelelő hőmérsékletet biztosító légtechnikát! S miután elköltöttük a településünk megtakarítását és a nehezen megszerzett pályázati pénzeket, derül ki, hogy a csapadékvíz elvezető rendszer megtervezésekor nem vették figyelembe a klímaváltozás extrém nagy mennyiségű csapadékait vagy az egyre hosszabbra nyúló csapadékmentes időszakokat!

S hogy hogyan lehetne mindezekkel jó előre számolni, s a költségvetésünkben is kalkulálni velük? Úgy, hogy már a tervezéskor igénybe vesszük egy klímaszakértő csapat szolgáltatásait, akik elvégzik például egy technológiai fejlesztés, fejlesztési projekt érzékenységvizsgálatát és a kitettség elemzését, klímakockázati értékelését és javaslatokat tesznek az adaptációs (megelőző, alkalmazkodást elősegítő) intézkedésekre.

 

 

A projektek klímakockázatának értékelése és kezelése az európai uniós támogatásban részesülő projektek esetében kötelező feladat, amint ezt a következő EU-s jogszabályok is előírják:

  • 2014/52/EU irányelv az egyes köz- és magánprojektek környezetre gyakorolt hatásainak vizsgálatáról szóló 2011/92/EU irányelv módosítása
  • Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelet 101. cikk f) szakasz értelmében az irányító hatóságoknak biztosítani kell, hogy a nagyprojektekről olyan környezeti hatásvizsgálat készüljön, amely figyelembe veszi az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz történő alkalmazkodás szükségleteit, valamint a katasztrófákkal szembeni ellenálló képességet.

 

 

A magyar jogszabályok is előírják ezt a kötelezettséget azoknál a tevékenységeknél, amelyekre a 314/2005 (XII.25.) Korm. rendelet szerint előzetes vizsgálati dokumentáció (EVD) benyújtását, hatásvizsgálat vagy környezeti hatástanulmány elvégzését írja elő. A vizsgálatot ezen dokumentációk részeként kell benyújtani az illetékes környezetvédelmi hatóságok részére. Tehát már a tervezett tevékenység folytatásához szükséges, fenti kormányrendelet szerinti, adott tevékenységi engedély (környezetvédelmi vagy egységes környezethasználati [EKHE vagy IPPC]) megszerzéséhez is szükséges a klímakockázat vizsgálat dokumentálását és eredményét is benyújtani a környezetvédelmi hatóságnak.

Egy EVD vagy IPPC felülvizsgálat során az éghajlatváltozással kapcsolatosan szükséges elemzéseket és kockázatbecsléseket az érintettek képviselőivel konzultálva, helyszíni adatgyűjtéseket, egyeztetéseket végezve, adatbázisokat felhasználva, az összegyűjtött adatok feldolgozva, elemezve készítjük el.

 

 

Vizsgáljuk, hogy

  • az adott projekt mennyire sérülékeny az éghajlatváltozás következtében fellépő szélsőséges eseményekkel szemben
  • hogyan lehet csökkenteni a változásokból adódó kockázatokat
  • hogyan lehet gondoskodni arról, hogy a projekt megvalósítását és fenntartását ne veszélyeztessék extrém események
  • hogyan tud a projekt hozzájárulni az üvegházhatású és a savasodást kiváltó gázok kibocsátásának csökkentéséhez
  • hozzá tud-e járulni a beruházás az éghajlatváltozás okozta problémák megoldásához
  • a projekt tudja-e támogatni az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodást, az éghajlatváltozás hatsának mérséklését

A klímakockázati elemzéseket klímaszakértőnk végzi, aki a vizsgálati eredmények alapján szükség szerint javaslatokat tesz a megelőző és adaptációs intézkedésekre.

 

 

KINEK VAN SZÜKSÉGE KLÍMASZAKÉRTŐI FELADATOK ELVÉGZÉSÉRE?

  • Minden termelő cégnek, aki fejlesztési beruházást tervez környezetvédelmi engedély vagy IPPC engedély köteles tevékenységre
  • Tervező irodáknak, akik ilyen technológiai beruházások tervezésében vesznek részt
  • Olyan ügyfeleknek, akik Európai Uniós támogatású projekteket kívánnak megvalósítani
  • Alapvető szolgáltatásokat nyújtó infrastruktúra és a kapcsolódó beruházások (hulladékkezelés, ivóvíz- és szennyvízkezelés, közlekedési infrastruktúra, kerékpárút, gyalogút építése, természeti területek turisztikai potenciáljának fejlesztése stb.) tervezését és megvalósítását tervező vállalkozásoknak

 

 

Tegye fel kérdéseit Kérjen ajánlatot

 

 




AMIBEN SEGÍTENI TUDUNK

Encotech

Széleskörű környezeti kibocsátás vizsgálatok hatósági akkreditációval

Tovább
Encotech

Auditálások és klímavédelmi tanúsítás

Tovább
Encotech

Munkakörnyezet és a közösségi terek egészségének vizsgálata

Tovább
Encotech

Környezetvédelmi tervezés és engedélyek

Tovább
Encotech

Széleskörű környezetvédelmi assistance szolgáltatások

Tovább
Encotech

Belső terek fertőtlenítése ózonos technológiával

Tovább

Make Your Environment Healthier

ENCOTECH

Környezetvédelmi Szolgáltató és Tanácsadó Kft.
 

 

Impresszum

Adatkezelési tájékoztató

KAPCSOLAT

Cím: 1089 Budapest, Bláthy Ottó u. 41.
Tel.: +36-1-303-7848
E-mail: info@encotech.huinfo@encotech.hu

 

Encotech  Encotech  Encotech  Encotech

 

NAH-1-1201/2019 számon
akkreditált vizsgálólaboratórium

Környezetvédelmi Szolgáltatók
és Gyártók Szövetségének tagja
Akkreditált Szervezetek
Klasztere - tagság