Tudástár

Főoldal | Tudástár | A zajterhelés és egészségügyi kockázatai

A zajterhelés és egészségügyi kockázatai

A mai világban egy modern, prosperitásra törekvő kkv-, de egy multi számára is kiemelten fontos a munkavállalók jólétének és jóllétének biztosítása. Csak ezek által valósulhat meg igazi, tartalmas és innovatív fejlődés, amelyhez elengedhetetlenek a megfelelő és egészséges munkahelyi körülmények. Bárminemű munka esetén lényeges, ám szellemi munkavégzés esetén különösen fontos a csendes, zajártalmaktól mentes munkakörnyezet.

Jelen cikkünkben a zajt és ártalmait mutatjuk be Önöknek.

ZAJSZINT, DECIBEL, VEGETATÍV REAKCIÓK

A rugalmas közeg mechanikai rezgését a normális emberi hallás frekvenciatartományában hangnak nevezzük. A közeg rezgése hanghullámok alakjában terjed. Zajnak nevezünk minden olyan nem kívánatos hangot, amely kellemetlen vagy zavaró érzetet kelt és esetleg káros hatású. Bár a zaj megítélése ember- és egyénfüggő, ugyanakkor az emberi hallás vitathatatlanul érzékeny, a zajra adott vegetatív válaszreakciók pedig nem függnek a zaj szubjektív megítélésétől. Az ember átlagosan 20 és 20 000 Hertz közötti frekvenciatartományban hall. A legkellemesebb az 500 és 4000 Hertz közötti tartomány. Ebben a tartományban van például az emberi beszéd és a zene (természetesen hangerőtől függően). A hallásküszöb az a legkisebb hangnyomás, amelyet visszhangmentes, úgynevezett süketszobában a vizsgált személy fülével még éppen érzékel. Az egészséges emberi hallásküszöb a 2 kHz-es frekvenciánál 20 µPa, vagy decibel értékben kifejezve 0-5 dB. Ebből ered, hogy az ember olykor már 20 dB-nél alacsonyabb hanghatásokat is zajként észlelhet. A zajszint mérésekor alkalmazott, fentebb már említett dB skála logaritmikus, ennél fogva például 3 dB 2-szeres-, 10 dB 10-szeres-, 20 dB 100-szoros hangteljesítménynek felel meg. Az emberi szervezet minden zajeffektusra konkrét fiziológiai reakcióval (például szükségtelen-, megváltozó-, felgyorsuló anyagcsere folyamatok) reagál.

Az emberi szervezet minden zajeffektusra konkrét fiziológiai reakcióval (például szükségtelen-, megváltozó-, felgyorsuló anyagcsere folyamatok) reagál. Az eltérő és növekvő zajszintek az emberi szervezetre az alábbi hatásokat teszik:

  • 30 dB-től pszichés rendellenességek
  • 65 dB-től vegetatív problémák
  • 90 dB-től károsodik a hallás és a hallószervek
  • 120 dB a fájdalomküszöb szintje, ezen zajszint felett állandó fizikai fájdalom jelentkezik
  • 120-130 dB maradandó halláskárosodást eredményez
  • 160 dB: dobhártyarepedés, dobhártyaszakadás
  • 175 dB: halálos zajszint

ZAJHATÁS, FIZIOLÓGIA ÉS ÉRDEKESSÉGEK

Az alábbiakban a zajhatás legfontosabb fiziológiai tüneteit és érdekességeit ismertetjük meg Önökkel:

  • A nemkívánatos, kellemetlen zajok ingerlik a központi és a vegetatív idegrendszert. Zavarják az alvást, az elalvást, a pihenést, a kikapcsolódást, csökkent munkavégző képességhez, idegességhez vezetnek.
  • A szakaszos zajt nehezebb elviselni, mint a folyamatost. Szakaszos zaj esetén az idegrendszer állandó készenlétben áll az új inger befogadására, ez fokozza a kellemetlenség érzetet, továbbá az idegrendszer gyorsabb elfáradását eredményezi.
  • A zaj a hallásunktól független tevékenységet is gátolja.
  • Zajban elsősorban a kreatív gondolkodás, a problémamegoldás, a koncentráció szenved kárt.
  • Már 35 dB zajszint is meghosszabbíthatja az elalvási időnket, alvásunk felszínesebbé válhat, 45 dB zajszint alvás közben önkívületi reakciókat okozhat. Az ébresztő hatások következményeként az alvás regeneráló jellege csökken, alvászavarok jelentkeznek.
  • Zaj hatására fokozódik az anyagcsere. Szájszáradás lép fel, emelkedik a vérnyomás, szaporább lesz a szívverés, a légzés, fokozódik az izomtónus, tágul a pupilla, nő az agyvízi nyomás, gyakoribbak a fejfájások, gyakoribbá válik a verejtékezés.
  • A szervezet alkalmazkodó képessége ugyan lehetővé teszi a monoton zajok vegetatív hatásainak enyhítését, de 85 dB felett az idegrendszer tehermentesítő funkciója kimerül, vegetatív elváltozások súlyosabban jelentkeznek. Tehát a zajhoz semmilyen esetben sem lehet hozzászokni.
  • A halláskárosodás a zaj erejétől, időtartamától is függ.
  • A naponta ismétlődő, monoton hanghatások megemelhetik a hallásküszöböt.
  • A hosszabb idejű, nagy zaj a csigában levő Corti szervet károsítja, így a halláskárosodás végleges lehet. A siketség elszigeteli az egyént, ami miatt pszichés problémák alakulhatnak ki.
  • Egy átlagos, egészséges fül 20-16000 Hz közötti tartományban hallja a hangokat, a hétköznapi társalgás pedig 500-2000 Hz között zajlik.
  • Az infrahangok:
    • A 0-20 Hz közötti nyomáshullámok.
    • Ilyenek érhetik az egyént ciklonok, viharok, vulkánkitörések, földrengések, meteor becsapódások, kísérleti atomrobbantások alkalmával,
    • valamint közlekedés és gépkocsivezetés közben (főleg dízelmozdonyok, hajók, helikopterek esetén).
    • Ipari létesítményekben általában a gázégős kemencék, lassú ütemű motorok, szél- és vízerőművek keltenek infrahangokat.
    • Lakásokban, irodákban a vízcsövek, klímaberendezések felelősek értük.
    • Huzamosabb hatásuk fáradtságot, szédülést eredményez, hasi szervek-, középfül, tüdő rezgését okozza, olykor pedig hányinger, szív- és légzési zavarok alakulnak ki.
    • Az infrahangok figyelemcsökkentő hatása miatt a légköri zavarok, fronthatások során növekszik a gépkocsibalesetek száma.

Mindezekből látszik, hogy a csendes, avagy az emberi egészség számára megfelelő zajszinttel rendelkező munkahely megteremtése elengedhetetlen a megfelelő munkavégzésre, a fejlődésre, a prosperitásra törekvő vállalat számára.

A zajszintet, a zajhatásokat különböző jogszabályok is szabályozzák!

A zajszint, a zajhatás mérhető, egészségügyi és munkakörnyezeti megfelelősége megállapítható. A zajkockázatok pedig kiküszöbölhetők, feltárásukkal pedig célirányos beavatkozásra nyílik lehetőség.

Ön is egészséges környezetet szeretne teremteni munkavállalói számára?

Ön is egészséges környezetben szeretne dolgozni?

Az Encotech Kft. gyakorlott, mérnök szakemberei rendszeresen végeznek zajméréseket, zajjal kapcsolatos vizsgálatokat. A vizsgálatokat egy olyan közösen egyeztetett időpontban végezzük el, amikor a munkáltató, vagy a létesítményt üzemeltető a szokásos munkakörülményeket a mérések elvégzésének időtartamára biztosítani tudja. A vizsgálati eredmények kiértékelését a vonatkozó jogszabályok, nemzetközi-irányelvek, vagy az ügyfél által rendelkezésre bocsátott saját, speciális követelmények, irányelvek alapján végezzük. Határértéket meghaladó vizsgálati eredmények esetén pedig szakmai tanácsokkal szolgálunk a problémás kibocsátások mértékének visszaszorítására, megszüntetésére.

 

TEGYE FEL KÉRDÉSEIT KÉRJEN AJÁNLATOT

 




AMIBEN SEGÍTENI TUDUNK

Encotech

Széleskörű környezeti kibocsátás vizsgálatok hatósági akkreditációval

Tovább
Encotech

Auditálások és klímavédelmi tanúsítás

Tovább
Encotech

Munkakörnyezet és a közösségi terek egészségének vizsgálata

Tovább
Encotech

Környezetvédelmi tervezés és engedélyek

Tovább
Encotech

Széleskörű környezetvédelmi assistance szolgáltatások

Tovább
Encotech

Belső terek fertőtlenítése ózonos technológiával

Tovább

Make Your Environment Healthier

ENCOTECH

Környezetvédelmi Szolgáltató és Tanácsadó Kft.
 

 

Impresszum

Adatkezelési tájékoztató

KAPCSOLAT

Cím: 1089 Budapest, Bláthy Ottó u. 41.
Tel.: +36-1-303-7848
E-mail: info@encotech.huinfo@encotech.hu

 

Encotech  Encotech  Encotech  Encotech

 

NAH-1-1201/2019 számon
akkreditált vizsgálólaboratórium

Környezetvédelmi Szolgáltatók
és Gyártók Szövetségének tagja
Akkreditált Szervezetek
Klasztere - tagság